Darování nemovitosti krok za krokem
Darování nemovitosti je běžné zejména u příbuzných, kteří se jeho prostřednictvím snaží zjednodušit následné dědické řízení a ušetřit na nákladech za notáře. Ať už přemýšlíte nad darováním nemovitosti za jakýmkoliv účelem, tento článek Vám krok za krokem poradí, jak na to.
I. Stav nemovitosti
Říká se „darovanému koni na zuby nehleď“, to ovšem neplatí při darování nemovitosti, o které nemáte dostatek informací. Na nemovitosti mohou váznout dluhy nebo jiná práva třetích osob, pro která nemá smysl dar v podobě nemovitost přijmout (jak zjistit dluhy na nemovitosti se dočtete např. zde). Co se týče technického stavu nemovitosti, ten Vám patrně bude znám. V opačném případě můžete k prohlídce přizvat tzn. inspektora nemovitosti, odborníka, který technický stav nemovitosti zhodnotí.
II. Samotné darování
Nevyhnete se písemnému vyhotovení darovací smlouvy, která bude obsahovat náležitosti stanovené zákonem. Těmi jsou zejména: naprosto přesná specifikace nemovitosti dle požadavků zákona o katastru nemovitostí nebo specifikace dárce a obdarovaného. Smlouvu můžete vyhotovit sami, doporučuji využít ověřené vzory nebo se obrátit na spolupracující advokáty, kteří jsou odborníky na právo nemovitostí. Advokát Vám zaručí, že budou Vaše práva maximálně ochráněna a zároveň předejdete potížím s třetími osobami (spoluvlastníky nemovitosti, osobami, které mají předkupní právo k nemovitosti nebo v jejichž prospěch je věcné břemeno, které vázne na nemovitosti apod.) či v řízení u katastrálního úřadu.
Pokud je záměrem dárce převést vlastnické právo k nemovitosti, ale zároveň v nemovitosti dále bydlet či dožít, doporučuji v darovací smlouvě ujednat tzn. služebnost užívání. Jedná se o věcné břemeno, které dárci zaručí možnost nemovitost i nadále užívat, přestože již nebude jejím vlastníkem.
Spolu s podpisem darovací smlouvy její strany zpravidla podepíší i návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.
III. Řízení u katastrálního úřadu
K převodu vlastnického práva k nemovitosti dochází až jeho vkladem do příslušného katastru nemovitostí. Pokud máte podepsanou darovací smlouvy a návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, zbývá Vám už jenom řádně projít řízením u katastrálního úřadu.
Řízení začíná dnem, kdy je katastrálnímu úřadu doručen návrh na vklad vlastnického práva. Jak vyplnit návrh na vklad vlastnického práva se dozvíte zde. Darovací smlouva musí obsahovat úředně ověřené podpisy dárce a obdarovaného. Návrh na vklad vlastnického práva může být podepsán i pouze jedním z účastníků a podpis nemusí být úředně ověřen.
Samotné řízení trvá cca 25 až 30 dní a bude Vás stát 2 000 Kč. Jeho úspěšné zakončení zaručí pouze precizní sepsání darovací smlouvy a vyplnění návrhu na vklad. Po zahájení řízení už zpravidla není možné jeho výsledek ovlivnit, např. doplněním informací či listin, a v případě neúspěchu je třeba veškeré dokumenty opravit, podepsat a opětovně podat na katastrální úřad. Pokud byl Váš návrh na vklad zamítnut, doporučujeme Vám obrátit se na spolupracující advokáty, kteří právně posoudí celou situaci a pomůžou Vám s co nejrychlejší nápravou.
IV. Zaplacení daně
Jestliže jste uspěli v řízení u katastrálního úřadu a jste již vlastníky nemovitosti, zbývá Vám ještě posoudit, zdali se na Vás vztahuje povinnost odvést daň z příjmů nebo se na Vás vztahuje osvobození od této daně. Více se o osvobození od daně z příjmů při darování nemovitosti dozvíte zde.
V. Odvolání daru
Existuje možnost zrušit již proběhlé darování? Co dělat, když darujete nemovitost a poté se ocitnete ve finanční tísni nebo Vám začne obdarovaný ubližovat, např. proto, že již má svou nemovitost „jistou“?
Zákon hovoří o možnosti odvolat dar ve dvou případech. Prvním je odvolání daru pro nouzi a druhým je odvolání daru pro nevděk obdarovaného. Více se o možnosti odvolat dar dozvíte zde.