Kontrola do 7 dnů ZDARMA
- Zašlete mi emailem Vámi vyplněnou smlouvu, klidně i bez vyplněných osobních údajů.
- Přesně za 7 dnů Vás budu informovat, zda Vaše smlouva neobsahuje chyby, které by vedly k jejímu zamítnutí ze strany katastru.
- V případě, že smlouva bude obsahovat zásadní chyby, předložím Vám nezávaznou nabídku na její opravu za cenu 1500 – 3500 Kč (dle rozsahu smlouvy a chyb).
Smlouva na míru do 48 hodin
- Pokud nechcete ztrácet čas s vyplňováním vzoru nebo potřebujete smlouvu ihned, vypracuji Vám do 48 hodin smlouvu na míru za cenu 2990 Kč.
- Společně se smlouvou získáte možnost objednání návrhu na vklad vlastnického práva (dokument, který musíte předložit na katastru společně se smlouvou) za zvýhodněnou cenu 990 Kč.
Stručný komentář
Darovací smlouva je upravena v § 2055 až 2078 občanského zákoníku. Předmětem darovací smlouvy je bezplatný převod vlastnického práva k věci (movité či nemovité) z dárce na obdarovaného. V případě převodu věci zapsané do veřejného seznamu (například do katastru nemovitostí ) se vyžaduje písemná forma darovací smlouvy. Oproti právní úpravě obsažené ve starém občanském zákoníku rozšířil nový občanský zákoník oprávnění dárce odvolat dar, a to jednak pro případ hmotné nouze dárce (§ 2068 a násl.), jednak pro nevděk obdarovaného (§ 2072 a násl.). Více se o darování nemovitosti dozvíte v tomto článku.
Pro účely návrhu na vklad do katastru nemovitostí je třeba opatřit darovací smlouvu ověřenými podpisy všech účastníků, což lze učinit například u advokáta, notáře či na CzechPointu. Nejlevnější je ověření podpisu na Czechpointu za cenu 30 Kč / 1 podpis. Návrh na vklad do katastru nemovitostí se od 1. 1. 2013 provádí prostřednictvím formuláře, který dostupný například zde. Společně s návrhem na vklad se katastru (platí též od od 1. 1. 2013) odevzdává pouze jeden originál darovací smlouvy. který již na katastru zůstane ve sbírce listin. Poplatek za podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí činí 2 000 Kč. Více se o vyplnění návrhu na vklad dozvíte v tomto článku.
Pozor na darování nemovitosti náležející do SJM
Pokud nemovitost náleží do SJM, nemůže svou „polovinu“ jeden manžel darovat druhému (ani nikomu jinému). To je možné pouze v případě, že jsou manželé spoluvlastníky (tj. každý vlastní ideální 1/2 nebo jiný podíl). Tento vzor smlouvy lze samozřejmě použít i pro případ, že vlastníkem celé nemovitosti je jeden z manželů a z jakéhokoliv důvodu ji chce darovat druhému. V případě, že je nemovitost v SJM, a manželé by si přáli, aby patřila pouze jednomu z nich, je nutné zajít k notáři a veřejnou listinou vyjmout tuto nemovitost ze SJM. Oba manželé samozřejmě mohou nemovitost nebo její část darovat třetí osobě, ale vždy společně.
Osvobození od daně z příjmů pro osoby blízké
Příjem daru (věcí movitých i nemovitých) obecně podléhá dani. Od 1. 1. 2014 již ne dani darovací, která byla zrušena, ale dani z příjmů. Obdobně jako v případě dříve uplatňované daně darovací jsou však nejbližší i vzdálenější příbuzní od této daně osvobozeni. Konkrétně se jedná o příbuzné v řadě přímé (tedy jakékoli darování mezi rodiči/prarodiči a dětmi, a to oběma směry) a manžele, příbuzné v řadě pobočné, a sice sourozence, synovce, neteře, strýce a tety, manžele dětí (zetě a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manžele rodičů a osoby, které s dárcem žijí nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, a které z tohoto důvodu pečují o společnou domácnost nebo jsou na dárce odkázány výživou. Více se o osvobození darování nemovitosti od daně dozvíte v tomto článku.
Pakliže chtějí dárci v darované nemovitosti nerušeně dožít, doporučujeme zřídit užívací právo k nemovitosti pomocí tzv. věcného břemene (služebnosti). Více se o věcném břemeni dozvíte v tomto článku.