Kontrola do 7 dnů ZDARMA
- Zašlete mi emailem Vámi vyplněnou smlouvu, klidně i bez vyplněných osobních údajů.
- Přesně za 7 dnů Vás budu informovat, zda Vaše smlouva neobsahuje chyby, které by vedly k jejímu zamítnutí ze strany katastru.
- V případě, že smlouva bude obsahovat zásadní chyby, předložím Vám nezávaznou nabídku na její opravu za cenu 1500 – 3500 Kč (dle rozsahu smlouvy a chyb).
Smlouva na míru do 48 hodin
- Pokud nechcete ztrácet čas s vyplňováním vzoru nebo potřebujete smlouvu ihned, vypracuji Vám do 48 hodin smlouvu na míru za cenu 4990 Kč.
- Společně se smlouvou získáte možnost objednání návrhu na vklad vlastnického práva (dokument, který musíte předložit na katastru společně se smlouvou) za zvýhodněnou cenu 990 Kč.
Stručný komentář
Obecně k darovací smlouvě
Darovací smlouva je upravena v § 2055 až 2078 (nového) občanského zákoníku. Předmětem darovací smlouvy je bezplatný převod vlastnického práva k věci z dárce na obdarovaného. V případě převodu věci zapsané do veřejného seznamu (například do katastru nemovitostí) se vyžaduje písemná forma darovací smlouvy. Oproti dosavadní právní úpravě rozšířil nový občanský zákoník oprávnění dárce odvolat dar, a to jednak pro případ hmotné nouze dárce (§ 2068 a násl.), jednak pro nevděk obdarovaného (§ 2072 a násl.). Více se o darování nemovitosti dozvíte v tomto článku.
Pro účely návrhu na vklad do katastru nemovitostí je třeba opatřit darovací smlouvu ověřenými podpisy všech smluvních stran, což lze učinit například u advokáta, notáře či na CzechPointu. Ověření jednoho podpisu stojí 30 Kč. Návrh na vklad do katastru nemovitostí se od 1. 1. 2013 provádí prostřednictvím formuláře, který dostupný například zde. Společně s návrhem na vklad se katastru (nově od 1. 1. 2013) odevzdává pouze jeden originál darovací smlouvy. Poplatek za podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí činí 2 000 Kč. Více se o vyplnění návrhu na vklad dozvíte v tomto článku.
Příjem daru (věcí movitých i nemovitých) obecně podléhá dani. Od 1. 1. 2014 již ne dani darovací, která byla zrušena, ale dani z příjmů. Obdobně jako v případě dříve uplatňované daně darovací jsou však nejbližší i vzdálenější příbuzní od této daně osvobozeni. Konkrétně se jedná o příbuzné v řadě přímé a manžele, příbuzné v řadě pobočné, a sice sourozence, synovce, neteře, strýce a tety, manžele dětí (zetě a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manžele rodičů a osoby, které s dárcem žijí nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, a které z tohoto důvodu pečují o společnou domácnost nebo jsou na dárce odkázány výživou. Více se o osvobození darování nemovitosti od daně dozvíte v tomto článku.
K darovací smlouvě pro případ smrti
Specifikem darovací smlouvy pro případ smrti je odkládací podmínka, která stanoví, že k zamýšlenému účelu smlouvy, tedy k bezplatnému převodu vlastnického práva na osobu obdarovaného, dojde až po smrti dárce. Občanský zákoník č. 89/2012 sb. v ustanovení § 2063 specifikuje, že „Darování závislé na podmínce, že obdarovaný dárce přežije, se posuzuje zpravidla jako odkaz. Podle ustanovení o darování se řídí, přijme-li obdarovaný dar a vzdá-li se dárce výslovně práva dar odvolat a vydá o tom obdarovanému listinu.“. Pokud dárce obdarovanému nevydá listinu, která by prokazovala jeho vzdání se práva odvolat dar, pak se nebude na smlouvu označenou jako „darovací smlouva pro případ smrti“ hledět jako na darování pro případ smrti, ale jako na odkaz (což je institut v rámci dědického řízení).
Alternativou k darování nemovitosti pro případ smrti je darování nemovitosti za života dárců se současným zřízením věcného břemene zajišťujícícho dárcům nerušené užívání nemovitosti až do dne jejich smrti. Více se o věcném břemeni dozvíte v tomto článku.