Stručný komentář
Kupní smlouva na věc nemovitou je upravena v ustanovení § 2079 až 2084 a § 2128 až 2157 (nového) občanského zákoníku. Předmětem kupní smlouvy je úplatný převod vlastnického práva k věci z prodávajícího na kupujícího. Pro převod nemovité věci se vyžaduje písemná forma kupní smlouvy. Do kupní smlouvy lze začlenit některá z vedlejších ujednání; konkrétně se jedná o výhradu vlastnického práva, výhradu zpětné koupě, výhradu zpětného prodeje, předkupní právo, koupi na zkoušku, výhradu lepšího kupce, cenovou doložky či jiné vedlejší ujednání (např. příkaz). Více se o koupi nemovitosti dozvíte v tomto článku.
Pro účely návrhu na vklad do [hint text="katastru nemovitostí" pojem="katastr-nemovitosti"] je třeba opatřit kupní smlouvu ověřenými podpisy všech smluvních stran, což lze učinit například u advokáta, notáře či na CzechPointu. Ověření jednoho podpisu stojí 30 Kč. Návrh na vklad do katastru nemovitostí se od 1. 1. 2013 provádí prostřednictvím formuláře, který dostupný například zde. Společně s návrhem na vklad se katastru odevzdává pouze jeden originál kupní smlouvy. Poplatek za podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí činí 2 000 Kč. Více se o vyplnění návrhu na vklad dozvíte v tomto článku.
Při prodeji nemovité věci smluvní strany velice často volí převod kupní ceny prostřednictvím tzv. advokátní úschovy. Její smysl spočívá v bezpečném převodu kupní ceny mezi smluvními stranami. Více se o advokátní úschově dozvíte v tomto článku.
Ke dni 26.9.2020 byla zrušena daň z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí se proto nevztahuje na převody nemovitých věcí ode dne 26.9.2020. Pokud jste koupili nemovitou věc, vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí byl proveden 1.12.2019 nebo později a již jste zaplatili daň z nabytí nemovitých věcí, máte právo zažádat na finančním úřadě o vrácení daně.