Kontaktuje zkušeného advokáta za cenu 600 Kč / 15 minut.
Stručný komentář
Nájem je obecně upraven ust. § 2201 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Nájem prostoru sloužícího podnikání má speciální úpravu obsaženou v ust. § 2302 a násl. občanského zákoníku. Předmětem nájmu prostoru sloužícího podnikání je na jedné straně přenechání prostoru nebo místnosti nájemci za účelem provozování podnikatelské činnosti a tomu odpovídající povinnost platit pronajímateli nájemné.
Nájem je vždy úplatný. Pokud smluvní strany uzavřou smlouvu s označením „nájemní smlouva“ a ve smlouvě ujednají „bezúplatný nájem“, bude se na smlouvu hledět jako na výpůjčku.
Při sjednávání nájemní smlouvy doporučuji věnovat pozornost zejména ujednání ohledně délky nájmu (zdali se jedná o nájem na dobu určitou, nebo neurčitou), výše nájemného a poplatků za služby spojené s užíváním předmětu sloužícího podnikání, výše jistoty (dříve označované jako kauce) a podmínkám jejího vrácení, možnostem skončení nájmu a technickému stavu pronajímaného prostoru.
Nájemce je se souhlasem pronajímatele oprávněn opatřit nemovitou věc, ve které se nalézá prostor sloužící podnikání, v přiměřeném rozsahu štíty, návěstími a podobnými znameními. Pronajímatel má právo souhlas odepřít pouze v případě, má-li pro to vážný důvod.
V případě nájmu prostoru sloužícího podnikání se neuplatní ochranná ustanovení zákona ve prospěch nájemce uvedená pouze pro nájem bytu.