Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem z důvodu neomluvené absence – vzor 2023
Vyplňte vzor online nebo si jej stáhněte k pozdějšímu vyplnění. Obojí bezplatně.
Vyplňte vzor online nebo si jej stáhněte k pozdějšímu vyplnění. Obojí bezplatně.
Kontaktuje zkušeného advokáta za cenu 600 Kč / 15 minut.
Okamžité zrušení je jedním ze způsobů, kterým lze ukončit pracovní poměr. Okamžité zrušení musí být písemné a jeho účinky nastávají dnem jeho doručení zaměstnanci. Doporučuji proto bezpečně uchovat důkaz o jeho odeslání (v případě využití pošty) či doručení (v případě osobního předání zaměstnanci). V případě doručování okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnanci musí být doručeno do vlastních rukou v souladu s ust. § 334 zákoníku práce. Zákon uvádí, že zaměstnavatel může pracovní poměr okamžitě zrušit pouze výjimečně.
Důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele jsou dva, a to:
Výklad důvodu uvedeného pod písmenem a) povětšinou problém činit nebude. Naproti tomu výklad důvodu uvedeného pod písmenem b) není jednoduchý. Pojem „porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů a vztahující se k zaměstnanci vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem“ je tzn. neurčitým právním pojmem, který je nutné vykládat pro každý jednotlivý případ. Nicméně z předchozí soudní praxe lze s určitou pravděpodobností říct, jestli v daném případě došlo k naplnění důvodu pro okamžité zrušení pracovního poměru, či nikoliv.
Kupříkladu neomluvená absence zaměstnance může a nemusí být oprávněným důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Při neomluveném zameškání práce zaměstnancem je nutné nejdříve zkoumat, zda se jedná o ojedinělé nebo opakované jednání, v jaké časové souvislosti, přihlédnout k osobě zaměstnance, k funkci, kterou zastává, k jeho dosavadnímu postoji k plnění pracovních úkolů, k době a situaci, v níž došlo k porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci, k míře jeho zavinění, ke způsobu porušení této povinnosti, k důsledkům porušení povinností pro zaměstnavatele, k tomu, zda svým jednáním zaměstnanec způsobil zaměstnavateli škodu, apod. Až po zodpovězení těchto a obdobných otázek je možné učinit závěr, zdali je dán důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.
Zaměstnavatel je oprávněn okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 1 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl.
Okamžité zrušení pracovního poměru má pro zaměstnance negativní důsledky v podobě ztráty práva na podporu v nezaměstnanosti ze strany státu.