Potřebuji

Zkontrolovat smlouvu

Smlouvu na míru
[contact-form-7 id="162" title="Kontrola smlouvy advokátem"]
[contact-form-7 id="193" title="Smlouva na míru"]
Potřebuji pomoc

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem z důvodu neomluvené absence – vzor 2023

Naposledy aktualizováno 1.8.2020
Vyplňte vzor online nebo si jej stáhněte k pozdějšímu vyplnění. Obojí bezplatně.

 

OKAMŽITÉ ZRUŠENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU ZAMĚSTNAVATELEM

Z DŮVODU NEOMLUVENÉ ABSENCE

 


TIP:
POKUD SI PŘI VYPLŇOVÁNÍ NEBUDETE ČÍMKOLI JISTI, MŮŽETE VYUŽÍT POMOCI ODBORNÍKA (podrobnosti naleznete pod tímto vzorem)

 

Okamžité zrušení pracovního poměru

 

,

 

oznamujeme Vám, že v souladu s ust. § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce s Vámi okamžitě rušíme pracovní poměr, založený pracovní smlouvou ze dne , neboť jste povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k Vámi vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Důvodem okamžitého zrušení pracovního je Vaše neomluvená nepřítomnost na pracovišti .

? , jsme nuceni s Vámi pracovní poměr ukončit okamžitě.

Váš pracovní poměr končí dnem doručení tohoto oznámení.

 

V dne

 

 

………………………………………………

 

 

?

Stáhnout vzor v DOC
nebo využijte pomoc odborníka

Stručný komentář

Okamžité zrušení je jedním ze způsobů, kterým lze ukončit pracovní poměr. Okamžité zrušení musí být písemné a jeho účinky nastávají dnem jeho doručení zaměstnanci. Doporučuji proto bezpečně uchovat důkaz o jeho odeslání (v případě využití pošty) či doručení (v případě osobního předání zaměstnanci). V případě doručování okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnanci musí být doručeno do vlastních rukou v souladu s ust. § 334 zákoníku práce. Zákon uvádí, že zaměstnavatel může pracovní poměr okamžitě zrušit pouze výjimečně.

Důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele jsou dva, a to:

  1. byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
  2. porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Výklad důvodu uvedeného pod písmenem a) povětšinou problém činit nebude. Naproti tomu výklad důvodu uvedeného pod písmenem b) není jednoduchý. Pojem „porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů a vztahující se k zaměstnanci vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem“ je tzn. neurčitým právním pojmem, který je nutné vykládat pro každý jednotlivý případ. Nicméně z předchozí soudní praxe lze s určitou pravděpodobností říct, jestli v daném případě došlo k naplnění důvodu pro okamžité zrušení pracovního poměru, či nikoliv.

Kupříkladu neomluvená absence zaměstnance může a nemusí být oprávněným důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Při neomluveném zameškání práce zaměstnancem je nutné nejdříve zkoumat, zda se jedná o ojedinělé nebo opakované jednání, v jaké časové souvislosti, přihlédnout k osobě zaměstnance, k funkci, kterou zastává, k jeho dosavadnímu postoji k plnění pracovních úkolů, k době a situaci, v níž došlo k porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci, k míře jeho zavinění, ke způsobu porušení této povinnosti, k důsledkům porušení povinností pro zaměstnavatele, k tomu, zda svým jednáním zaměstnanec způsobil zaměstnavateli škodu, apod. Až po zodpovězení těchto a obdobných otázek je možné učinit závěr, zdali je dán důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.

Zaměstnavatel je oprávněn okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 1 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl.

Okamžité zrušení pracovního poměru má pro zaměstnance negativní důsledky v podobě ztráty práva na podporu v nezaměstnanosti ze strany státu.