Zákon o provozu na pozemních komunikacích - § 15
(1) Za vozidlem hromadné dopravy osob, které zastavilo v obci v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo; je-li v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li již cestující, kteří nastupují nebo vystupují. To neplatí, zastaví-li autobus nebo trolejbus u okraje vozovky.
(2) Za autobusem s označením "Označení autobusu přepravujícího děti", který zastavil v označené zastávce, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo. Pokračovat v jízdě může až po odjezdu autobusu ze zastávky. Řidiči protijedoucích vozidel musí přihlédnout k možnosti vběhnutí dětí do vozovky a jízdu přizpůsobit tak, aby děti nebyly ohroženy.
Dobrý den, prosím výklad k §15 zákona. Nechápu význam poslední věty v odstavci (1): “To neplatí, zastaví-li autobus nebo trolejbus u okraje vozovky”. Myslí se tím někde mimo zastávku, nebo v zastávce, kterou prochází okraj vozovky. A pokud se opravdu myslí prostor vozovky mimo zastávku, proč to není v textu §15 stručně a jasně uvedeno? A co vlastně neplatí? Povinnost zastavit za autobusem nebo trolejbusem.
Děkuji za odpověď.