Zákoník práce - § 206
(1) Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Jinak je zaměstnanec povinen uvědomit zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu.
(2) Překážku v práci je zaměstnanec povinen prokázat zaměstnavateli. Ke splnění povinnosti podle věty první jsou právnické a fyzické osoby povinny poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost.
(3) Jestliže je podle zvláštního právního předpisu zaměstnanec uvolněn pro překážku v práci z důvodu obecného zájmu, je právnická nebo fyzická osoba, pro kterou byl zaměstnanec činný, popřípadě z jejíhož podnětu byl uvolněn, povinna uhradit zaměstnavateli, u něhož byl zaměstnanec v době uvolnění v pracovním poměru, náhradu mzdy nebo platu, která byla zaměstnanci poskytnuta, pokud se s touto právnickou nebo fyzickou osobou nedohodl na upuštění od úhrady.
(4) Podle odstavce 3 se hradí náhrada mzdy nebo platu, kterou uvolňující zaměstnavatel poskytl podle tohoto zákona (§ 351 až 362); neuhrazuje se náhrada mzdy nebo platu nad rozsah stanovený tímto zákonem.
Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na celodenního lékaře, pokud doprovázím svého otce , který má již 89 let a musí mít doprovod, v jeden den absolvujeme kontrolu , případně vyšetření, u dvou lékařů, každý lékař je z jiného oboru a každý z těch dvou lékařů sídlí v jiném městě, které jsou od sebe vzájemně vzdáleny 25 km, a od mého sídla zaměstnání je to 60 km.
Pracuji v Brně, otec bydlí ve Skalici u Znojma, jeden lékař je ve Znojmě, druhý v Moravském Krumlově.
Propustky od lékaře mám vždy řádně potvrzeny od daného lékaře i s poznámkou- doprovod otce k lékaři, datum, čas.
Děkuji.
Nimráčková.